Güvenlik Kameralarındaki Lensler ve Açı Değerleri

  1. Başlangıç
  2. Blog
  3. Güvenlik Kameralarındaki Lensler ve Açı Değerleri

Güvenlik Kameralarındaki Lensler ve Açı Değerleri

Güvenlik kamerasının temel görevini yerine getirmesini sağlayan detayı lensler ve o lenslerin açı değerleridir.

Güvenlik kamerasının temel görevini yerine getirmesini sağlayan detayı lensler ve o lenslerin açı değerleridir. Elde etmek istediğiniz görüntünün kalitesini, genişliğini, görüntü alabileceğiniz alanı belirleyen bu detaylar, güvenlik kamerası alırken mutlaka bir alan ölçümü yapılması gerektiğini kanıtlıyor. Size açı ve lens konusunda bilmeniz gereken her şeyi anlattık.

Alan Ölçümü

Güvenlik sistemi sahibi olmadan önce, güvenliğini sağlamak istediğiniz alanın ölçümünü yaparak doğru ve kullanışlı bir sonuç elde edebilirsiniz. Bu ölçüm sayesinde güvenlik kameralarında gereken teknik özellikler belirleniyor. ttec’in keşif desteği ile uzmanlar kameraları kullanmak istediğiniz alanları inceliyor ve size en uygun kameraları belirliyorlar.

Lens Nedir?

Lens, cisimlerden gelen ışığı toplar. Görüntünün oluşmasını sağlayan en önemli etmendir. Yani lens olmadan fotoğraf da video da çekilemez. Çünkü ısıları algılayarak görüntüyü oluşturan bir şey olmaz. Lensleri, kameraların göz bebeği olarak düşünebilirsiniz.

Lens ve Açı Değerleri

Lens kelimesi, akıllı telefonlarla birlikte herkesin günlük hayatına yerleşti. Her yeni akıllı cihazda ortaya çıkan lens ve açı değerleri, fotoğraf çekerken ekrana yansıyan görüntüyü ortaya çıkarıyor. Eskiden çok daha küçük olan bu açı değerleriyle görüntülere sığan alanlar daha küçük oluyordu. Gün geçtikçe lensler büyüdü ve böylece ekrana sığan açılar da genişledi. Güvenlik kameralarını da aynı sistemde düşünebilirsiniz. Güvenliğini sağlamak istediğiniz alan için belirlenmesi gereken lens ve açı değerleri bulunuyor.

Hangi Açı Değerleri Hangi Alanlara Uygun?

Bir mağaza, yalnızca kasa ve çevresinin güvenliğini sağlamak için güvenlik kamerası ihtiyacı duyuyorsa, düşük açılı bir lens ihtiyacını giderecektir. Mağazanın tümünün görüntülerini kaydetmek için ise daha geniş açılı lensler kullanılmalıdır. Kısaca, açı ve lensi belirleyen tek etmen görüntülemek istediğiniz alan ile bağlantılı. Büyük bir üretim tesisinin her alanını incelemek için muhtemelen tek bir kamera yeterli olmayacağı gibi, kameraların açı genişliğinin de yüksek olması gerekiyor. Güvenlik kamera sistemi kurarken lenslerle alabileceğiniz açı değerleri aşağıdaki gibidir:
3.6mm 1/3 – 96 derece
2.8 mm – 12 mm 1/3 -115 derece / 23 derece

CCTV Lens Detayları

İlk bilmeniz gereken detay: CCTV güvenlik kamerası sistemlerinde lens mm’si düştükçe görüntü açısı artar. Daha küçük MM bir lens ile alabileceğiniz görüntü açısı çok geniştir. MM rakamı yükseldikçe, görüntü daralır. CCTV sistemi alırken bu rakamlara dikkat etmeniz oldukça önemli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü